Côtes du Rhône

Údolí Rhôny bylo vždy privilegovaným průchodem mezi středomořským světem a severní nebo atlantickou Evropou. Vinnou révu v oblasti okolo Vienne již vysazovali staří Římané, velký pokrok v produkci vína znamenalo 17té a 18té století. V roce 1650 chránila nařízení jejich pravost a kvalitu. Edikt francouzského krále z roku 1737 stanovil, že všechny sudy určené k prodeji a přepravě musí být ohnivě označeny písmeny C.D.R. Tato proslulost byla podtržena v roce 1937 vytvořením AOC - Appellation d'Origine Contrôlée - Côtes du Rhône.

U nás v Pierre et Antoine máme pouze zástupce jižní Rhôny, ta začíná jižně od Montélimaru a končí v podstatě na úrovni Avignonu. Jsou to sice základní vína od jižní Rhôny, určená většinou k rychlému vypití, nicméně velmi často lze nalézt pěkné robustní kousky vhodné k archivaci.

Většinu produkce tvoří červená vína 84%,  10% jsou růžová a zbylých 6 % jsou bílá vína (to se samozřejmě může v každém vinařství lišit, například ne každý vína má růžové víno). Je zde povoleno celkem 20 odrůd, většinou jde o více odrůdová vína (l’assemblage )u červených je nejdůležitější Grenache (dává ovocnost, kulatost a hřejivost vínu - a musí ho být nejméně 40 %), poté Syrah a Mourvedre, dále se objevují např Cinsault a Carignan. U bílých je opět nejdůležitější Grenache ale blanc, dále Clairette, Marsanne, Roussanne (velmi oblíbená, dává plná vína), Bourboulenc a Viognier. U růžových se vychází z červených (modrých), takže zase Grenache, Syrah, Mourvedre a Cinsault 

 

 

Nejprodávanější

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.