AOP Nyons

Jedná se o apelační oblast pro olivové oleje a samotné olivy, přičemž černé olivy z Nyons jsou legendární

V oblasti AOP Nyons je sluneční svit výjimečný: více než 2700 hodin ročně, stejně jako jas oblohy, jasnost a suchost vzduchu, zejména v zimě.

Apelační oblast Nyons, dokonale ohraničená ve čtyřech hlavních bodech, těží z mikroklimatu:

Na jihu: Mont Ventoux zastavuje mořské deště a vytváří tím slunečné a suché počasí, ideální pro olivovníky. Park Baronnies Provencales je nejsušší oblastí v jižních Alpách (srážky: 773 mm / rok).

Na severu: hora Lance a Mont du Pied-de-Vaux zabraňují pronikání mlhoviny do krajiny okolo Nyons: olivovníky jsou proto chráněny před silným větrem.

Na východ: Alpy představují přírodní hradbu, za níž olivovníky ustupují jedlím a jiným jehličnanům.

Na západ: v údolí řeky Rhôny se vítr znovu zvedá a olivovníky se stávají vzácnější.

Výrazná suchost vzduchu, sluneční světlo srovnatelné s Nice, nepřítomnost mlhy, jsou pro černé olivy z Nyons ideální klimatické podmínky.

Nejčastější odrůda je Tanche: 

Tanche, také nazývaná Černá oliva od Nyons, je symbol rozmanitostí Pays de Nyons a Baronnies Provençales. Je to jediná odrůda, která se dokázala aklimatizovat i na toto území. Odolnost vůči chladu a suchu, jeho citlivost na vítr a vlhkost omezuje jeho umístění v jiných francouzských pánvích na olivový olej.

 Tanch má oválný tvar, je to odrůda, která produkuje krásné ovoce někdy vážící až 6 gramů. Černé olivy od Nyons, pomačkané prvními zimními mrazy, mívají hustou dužinu (3 až 4 milimetry). Hojná, pružná a krémová dužina obsahuje objemné a pruhované jádro. Tanche se hodí k produkci oleje i pochutin (ústní olivy, tapenáda,...)

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.